Ημερολόγιο Γκαλερί Αναζήτηση Εγγραφή Σύνδεση 

[ +/- ] [ Τώρα είναι Πέμ 28 Μαρ 2024, 22:42 ]


 
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης: Re: ΜΕΤΑΧΕΙΡΙΣΜΕΝΑ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΑ
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ 30 Ιουν 2013, 09:31 
Χωρίς σύνδεση
Super Moderator
Super Moderator
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Παρ 09 Νοέμ 2007, 22:41
Δημοσιεύσεις: 17279
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Εικόνες: 10
Ετσι ακριβώς :thumb

_________________
Εικόνα

Citroën Xantia II 1.8i 16V
Citroën C2 by Loeb no.0299

"Life is too short to drive boring cars"


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: ΜΕΤΑΧΕΙΡΙΣΜΕΝΑ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΑ
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ 01 Ιούλ 2013, 17:49 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Κυρ 25 Οκτ 2009, 02:28
Δημοσιεύσεις: 1485
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
http://www.car.gr/classifieds/cars/view/3844803/

_________________
Όταν όλα πάνε κατά διαόλου, βρίσκεις να παρκάρεις!


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: ΜΕΤΑΧΕΙΡΙΣΜΕΝΑ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΑ
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ 01 Ιούλ 2013, 18:19 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Κυρ 27 Ιαν 2013, 19:37
Δημοσιεύσεις: 873
Εικόνες: 0
kobulis έγραψε:
http://www.car.gr/classifieds/cars/view/3844803/

2400 cc ευχαριστω δεν θα παρω...καλο εργαλειο παντως

_________________
C4 Hdi 90 Attraction Noir BLACK...αμ πως


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: ΜΕΤΑΧΕΙΡΙΣΜΕΝΑ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΑ
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί 02 Ιούλ 2013, 10:16 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Πέμ 03 Μάιος 2012, 13:43
Δημοσιεύσεις: 144
Τοποθεσία: Θεσσαλονικη
http://www.car.gr/classifieds/cars/view/2108798/

Αν μπορειτε δειτε λιγο την αγγελια και πειτε μου την γνωμη σας ειλικρινα...

Το εχω για πουλημα εδω και ενα χρονο και ακομα τιποτα...

Εχουν ερθει αρκετοι να το δουνε... 3 με πηραν τηλεφωνο και μου ειπαν ερχομαστε να το παρουμε και φυσικα δεν ηρθαν ποτε...

Το αυτοκινητο ειναι σε αριστη λειτουργικη κατασταση και εμφανιση για τα χρονια του...

Ειναι ουσιαστικα ατρακαριστο... 2 μικρα τρακαρισματακια ειχα μεσα στη πολη χωρις ομως να γινει ουσιαστικη ζημια στο αυτοκινητο. Ημουν σταματημενος και πεσανε πανω μου. Μονο γρατσουνιες στον μπροστα και στον πισω προφυλακτήρα οι οποιοι και βαφτηκαν στην αντιπροσωπεια χωρις να χρειαστει να αλλαχθουν. Αν εφταιγα εγω το πιθανοτερο θα ηταν να τα ειχα αφησει ετσι γιατι δυσκολα μπορουσες να διακρινεις τα σημαδια....

Την τιμη την εχω κατεβασει αρκετα... Δεν νομιζω οτι κατεβαινει αλλο...

Και σκεφτομουνα μηπως εχω γραψει κατι που δεν πρεπει.... Μηπως πρεπει να αλλαξω κατι στην αγγελια που χτυπαει ασχημα ή φταιει η κριση και δεν πουλιεται...?

Το ζητημα ειναι οτι ακομα και σε αυτα τα λεφτα που το δινω το αυτοκινητο αξιζει σιγουρα περισσοτερα και ειναι ενα πολυ ευχαριστο και ικανο αυτοκινητο για σβελτη οδηγηση... Και δεν το λεω μονο εγω.... Συμφωνει και ο Λουκας...... :laugh :laugh :laugh

Χθες που ειχε τρελο αερα ημουνα περιφερειακο και μετα στο δρομο της χαλκιδικης και πηγαινα 140χλμ/ω ανετα χωρις ιχνος ασταθειας.... Αντιθετα την C5 την επηρεαζει λιγακι ο πλαϊνός ανεμος :hmm

Περιμενω ποστ κολαφο απο τον Μανθο..... Πετα τον κουβα, ευτυχως ειναι μπλε και δεν χρειαζεται βαψιμο κλπ κλπ :P :P :P


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: ΜΕΤΑΧΕΙΡΙΣΜΕΝΑ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΑ
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί 02 Ιούλ 2013, 10:23 
Χωρίς σύνδεση
Super Moderator
Super Moderator
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Παρ 24 Δεκ 2010, 12:03
Δημοσιεύσεις: 15531
Τοποθεσία: Θεσ/νικη
Γιάννη, είναι οι εποχές περίεργες φίλε. Να είσαι σίγουρος πως κάποιοι περιμένουν πότε θα ρίξεις και άλλο τη τιμή για να το πάρουν.

Με το καλό, σου εύχομαι να φύγει γρήγορα :thumb

_________________
-Πράκτορας ΑΚΑ Βλέπω ΚΑΙ πίσω από το βουνό, μέσα από το τούνελ, ας έχει και ομίχλη!

1985 GSA - 1986 BX 1.6 TRS - 1991 GS Pallas - 2001 BX Atout - 2003 Saxo 1.1 Furio - 2007 C2 1.4 VTR - 2008 C4 1.6 16v Exclusive - 2010 C4 1.4 16v Elegance - 2011 Xsara 1,6 16v VTS - 2012 C3 1.6 e-HDI Eco Chic, και πλέον 2016 Peugeot 308 SW THP Premium Pack


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: ΜΕΤΑΧΕΙΡΙΣΜΕΝΑ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΑ
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί 02 Ιούλ 2013, 10:56 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Πέμ 19 Ιαν 2012, 19:27
Δημοσιεύσεις: 2688
Γιάννη πέραν τις γενικής οικονομικής στενώτητας που υπάρχει ίσως φταίει οτι γενικά γκολφάκια υπάρχουν αρκετά διαθέσιμα στην αγορά και αυτό
αυξάνει τον βαθμό δυσκολίας για να πουληθεί το αυτοκίνητο σου.
Η τιμή είναι καλή μακάρι να το πουλήσεις γρήγορα γιατί όσο κάθεται χάνεις χρήμα φίλε μου..

_________________
ο έξυπνος παραδέχεται,ο πονηρός δικαιολογείται,ο βλάκας επιμένει


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: ΜΕΤΑΧΕΙΡΙΣΜΕΝΑ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΑ
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί 02 Ιούλ 2013, 13:54 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Δευτ 16 Αύγ 2010, 19:36
Δημοσιεύσεις: 20859
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Εικόνες: 1
1.Φωτό που δεν φαίνονται καλά.
2.Χλμ που δεν έχουν κατέβει.
3.1.600 κυβικά.
4.Ακριβό.

Είδες τι καλός που είμαι μαζί σου Γιαννάκη?
Μακάρι να το δώσεις και γρήγορα,όσο αργείς πέφτει και η τιμή.

_________________
Η ΓΝΩΣΗ ΔΙΝΕΙ ΔΥΝΑΜΗ ΚΑΙ Ο ΧΑΡΑΚΤΗΡΑΣ ΣΕΒΑΣΜΟ.


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: ΜΕΤΑΧΕΙΡΙΣΜΕΝΑ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΑ
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί 02 Ιούλ 2013, 14:24 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Πέμ 03 Μάιος 2012, 13:43
Δημοσιεύσεις: 144
Τοποθεσία: Θεσσαλονικη
Tzakos έγραψε:
1.Φωτό που δεν φαίνονται καλά.
2.Χλμ που δεν έχουν κατέβει.
3.1.600 κυβικά.
4.Ακριβό.

Είδες τι καλός που είμαι μαζί σου Γιαννάκη?
Μακάρι να το δώσεις και γρήγορα,όσο αργείς πέφτει και η τιμή.


Οχι απλα καλος.... Τρικαλος..... :P

Το αστειο με τον Μανθο ειναι οτι δεν εχουμε βρεθει ποτε απο κοντα αλλα απο το πως γραφει εδω μεσα και απο τις φωτο που εχω δει μου κανει για χαβαλε τυπος και μου αρεσει να τον πειραζω... :)

1. Οι φωτογραφιες μου φαινονται σχετικα υποφερτες και προσπαθησα να φαινονται ολα τα σημεια του αυτοκινητου... Βεβαια ειναι τραβηγμενες με κινητο οποτε η ποιοτητα δεν ειναι και οτι καλυτερο... Σε σχεση με τις υπολοιπες αγγελιες στο car χανω σε ποιοτητα αλλα μαλλον κερδιζω σε ποσοτητα και σε πληρη καλυψη του αυτοκινητου. Θα κοιταξω να τις βελτιωσω παντως...

2. Τα χιλιομετρα δεν εχουν κατεβει αν και η εμφανιση του αυτοκινητου τοσο εσωτερικα οσο και εξωτερικα δεν μαρτυρουν αυτοκινητο με πολλα χλμ. Λογω χαρακτηρα δεν μπορω να κοροιδευω τον κοσμο ή να λεω ψεμματα και δεν με ενδιαφερει να κερδισω ενα 500αρικο παραπανω και να με κυνηγαει μετα ο αλλος δικαιολογημενα γιατι τον εξαπατησα...
Το βιβλιο σερβις ειναι πληρως ενημερωμενο με ολα τα σερβις στην αντιπροσωπεια και εχω και προσωπικο αρχειο απο την πρωτη μερα του αυτοκινητου με σημειωμενη ημερομηνια, αριθμο χιλιομετρων και κοστος βενζινης που εβαλα (στην αρχη σημειωνα και πρατηριο BP, SHELL κλπ)

3. Ειναι μεν 1.600 αλλα οι διαφορες σε κοστος με το 1.400 ειναι μικρες ενω η διαφορα σε αποδοση ειναι τεραστια...

4. Οσον αφορα το κοστος δεν μου φαινεται πλεον για ακριβο... Μπορει να ειμαι λιγο υποκειμενικος αλλα δεν νομιζω οτι ειναι αυτοκινητο για κατω απο 5.000 €. Ακομα και με την
κριση και τα παραπανω χλμ κλπ κλπ

Το εκνευριστικο με τους υποψηφιους αγοραστες ειναι οτι σε τρελλαινουν στα παζαρια πριν καν δουν το αυτοκινητο και εκει που συμφωνεις σε μια τιμη σου λενε οκ θα το παρω, κλεινεις ραντεβου για μεταβιβαση κλπ και δεν ερχονται και δεν παιρνουν καν τηλεφωνο...

Με εναν ειχαμε συμφωνησει στα 5.750 και με αλλους 2 στα 5.500... και φυσικα κανενας απο τους 3 δεν ηρθε... :rop


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: ΜΕΤΑΧΕΙΡΙΣΜΕΝΑ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΑ
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί 02 Ιούλ 2013, 15:32 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Σάβ 01 Δεκ 2007, 05:05
Δημοσιεύσεις: 8103
Τοποθεσία: Pablo Escobar Preveza
μην ξεχνας οτι ειναι και 8 χρονια αυτοκινητο ειναι vw πρωτης παρτιδας και πλεον κανενας δεν δινει πανω απο 5000 για αυτοκινητο γενικα σημερα....χωρις να θελω να σε θιξω φυσικα......ισως επειδη ειναι και 3πορτο γιατι η γκαμα πελατων ειναι ηδη περιορισμενη γιατι το 5πορτο οσο ναναι απευθυνετε δε πιο ευρυ κοινο ....

_________________
1995 Citroen Visa I '79 652cc ως το 2001
1998 Citroen Visa II '84 652cc ως το 2006
2001 Fiat Brava SX '01 1.2cc 16v ως το 2005
2005 Citroen Xantia II ΄99 1,6cc 8v Lpg ως το 2019
2006 Fiat Seicento ΄01 1.1cc Sporting Abarth ως το 2007
2009 Honda Jazz ΄09 1,2cc ως το 2020
2020 Citroen Xantia II '00 1.8cc 16v Lpg
2020 Citroen Xsara II '03 1.4cc 8v Lpg


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: ΜΕΤΑΧΕΙΡΙΣΜΕΝΑ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΑ
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί 02 Ιούλ 2013, 21:16 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Κυρ 10 Φεβ 2008, 14:55
Δημοσιεύσεις: 498
Τοποθεσία: TΡΙΚΑΛΑ, ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥΠΟΛΗ
http://www.car.gr/classifieds/cars/view/3714623/


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: ΜΕΤΑΧΕΙΡΙΣΜΕΝΑ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΑ
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ 03 Ιούλ 2013, 00:23 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τρί 24 Ιαν 2012, 16:17
Δημοσιεύσεις: 454
Τοποθεσία: Αθήνα, Π. Φάληρο
Johnny_s έγραψε:
http://www.car.gr/classifieds/cars/view/2108798/

Αν μπορειτε δειτε λιγο την αγγελια και πειτε μου την γνωμη σας ειλικρινα...

Το εχω για πουλημα εδω και ενα χρονο και ακομα τιποτα...

Εχουν ερθει αρκετοι να το δουνε... 3 με πηραν τηλεφωνο και μου ειπαν ερχομαστε να το παρουμε και φυσικα δεν ηρθαν ποτε...

Το αυτοκινητο ειναι σε αριστη λειτουργικη κατασταση και εμφανιση για τα χρονια του...

Ειναι ουσιαστικα ατρακαριστο... 2 μικρα τρακαρισματακια ειχα μεσα στη πολη χωρις ομως να γινει ουσιαστικη ζημια στο αυτοκινητο. Ημουν σταματημενος και πεσανε πανω μου. Μονο γρατσουνιες στον μπροστα και στον πισω προφυλακτήρα οι οποιοι και βαφτηκαν στην αντιπροσωπεια χωρις να χρειαστει να αλλαχθουν. Αν εφταιγα εγω το πιθανοτερο θα ηταν να τα ειχα αφησει ετσι γιατι δυσκολα μπορουσες να διακρινεις τα σημαδια....

Την τιμη την εχω κατεβασει αρκετα... Δεν νομιζω οτι κατεβαινει αλλο...

Και σκεφτομουνα μηπως εχω γραψει κατι που δεν πρεπει.... Μηπως πρεπει να αλλαξω κατι στην αγγελια που χτυπαει ασχημα ή φταιει η κριση και δεν πουλιεται...?

Το ζητημα ειναι οτι ακομα και σε αυτα τα λεφτα που το δινω το αυτοκινητο αξιζει σιγουρα περισσοτερα και ειναι ενα πολυ ευχαριστο και ικανο αυτοκινητο για σβελτη οδηγηση... Και δεν το λεω μονο εγω.... Συμφωνει και ο Λουκας...... :laugh :laugh :laugh

Χθες που ειχε τρελο αερα ημουνα περιφερειακο και μετα στο δρομο της χαλκιδικης και πηγαινα 140χλμ/ω ανετα χωρις ιχνος ασταθειας.... Αντιθετα την C5 την επηρεαζει λιγακι ο πλαϊνός ανεμος :hmm

Περιμενω ποστ κολαφο απο τον Μανθο..... Πετα τον κουβα, ευτυχως ειναι μπλε και δεν χρειαζεται βαψιμο κλπ κλπ :P :P :P


Πέρυσι τέτοιον καιρό πούλησα το δικό μου, ένα Opel Astra 1.4 μοντέλο 11/2004
Το αυτοκίνητο ήταν σε εξαιρετική κατάσταση - πραγματικά αγρατζούνιστο - είχε όλα τα service σε αντιπροσωπεία και ενημερωμένο service book και τα χιλιόμετρα ήταν σχεδόν τα μισά από το Golf σου - 82.000.
Σε καταλαβαίνω απόλυτα μιας και πέρυσι - πόσο μάλλον ένα χρόνο μετά - με πήραν 40 - που λέει ο λόγος - τηλέφωνο, 2-3 ερχόντουσαν να το αγοράσουν άμεσα γιατί τους γυάλισε, ένας ήρθε να το δει και να το δοκιμάσει ο οποίος τηλεφωνικά έριξε την τιμή 500 ευρώ, ενώ το είδε και μετά από περίπου 20 λεπτά έλεγχο δεν έβρισκε τίποτα περίεργο και μου είπε ότι είχε πρόβλημα ο συμπλέκτης. Με έβαλε σε σκέψεις πήγα άμεσα αντιπροσωπεία το είδαμε με διαβεβαίωσαν ότι δεν έχει κάτι και ξαναπήρε την επομένη. Μου είπε αν και έχει πρόβλημα το αυτοκίνητο επειδή μου αρέσει θα το πάρω αλλά θα ρίξεις και άλλο την τιμή. Όπως καταλαβαίνεις άκουσε τα γαλλικά μου στο τηλέφωνο και δεν το πήρε γιατί η τιμή που το έδινα σε αυτόν ανέβηκε απότομα.

Να μην σε κουράζω μετά από 4-5 μήνες ένα παλικάρι που δεν μίλαγε καλά ελληνικά ήρθε, το είδε, του γυάλισε και βασισμένος στην ειλικρίνεια μου - για καλή του τύχη το αυτοκίνητο ήταν άριστο και δεν είχα καμία διάθεση να τον κοροϊδέψω- το πήρε την επομένη για την οικογένεια του.
Τελική τιμή 4.300 ευρώ, αν έψαχνες τότε για Opel Astra H 1400 θα έβλεπες ότι η χαμηλότερη αγγελία ήταν 5.000 ευρώ.

Η συμβουλή μου είναι βάλτα κάτω, τι σου κοστίζει όσο το κρατάς - ασφάλειες κτλ - και αποφάσισε να κάνεις μια καλή έκπτωση σε όποιον πραγματικά ενδιαφέρεται και το δίνεις, αλλιώς στις ημέρες μας δεν φεύγει τίποτα. Κάπως έτσι το έδωσα και εγώ μιας και τότε θα πλήρωνα κανα΄500άρικο ασφάλεια σε λίγες ημέρες. Οπότε λέω αντί να τα πάρει η ασφάλεια ας φύγει το αυτοκίνητο.

_________________
Peugeot 307 XS 1.6 16V 2003

-- παλιές αγάπες --
Citroen Xsara I 1.4i 1998
Opel Astra H 1.4i 16V 2004
Citroen Xantia I 1.6i SX 1994
Citroen GSA 1.1 Special 1985


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: ΜΕΤΑΧΕΙΡΙΣΜΕΝΑ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΑ
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ 03 Ιούλ 2013, 11:22 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Κυρ 25 Οκτ 2009, 02:28
Δημοσιεύσεις: 1485
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Φίλε Γιάννη,

Αν και τα Golf δεν τα έχω και σε μεγάλη εκτίμηση, το συγκεκριμένο μου φαίνεται ωραία περίπτωση, κυρίως γιατί δεν είναι TSI. Το πρόβλημα όμως δεν είναι η τιμή του με απόλυτα κριτήρια (που είναι από τις καλές σε σχέση με τα υπόλοιπα 16άρια Golf), το πρόβλημα είναι πως αυτός που θα το αγοράσει έχει πολλές άλλες επιλογές σε αυτά τα χρήματα, συν το μίασμα των 1600 ατμοσφαιρικών κυβικών...

Ειδικά το τελευταίο το καταλαβαίνεις όντας κάτοχος C5 THP. Σκέψου πως τα 2 αυτοκίνητα έχουν ίδια τέλη/τεκμήρια, και παραπλήσια αφάλιστρα, χωρίς να υπάρχει καμία σχέση μεταξύ τους.

Πρέπει να πέσεις σε μερακλή Golfista που να ξέρει τί ψάχνει και τί ακριβώς αγοράζει => τρέχα γύρευε...

Γιατί ο κόσμος σε γενικές γραμμές είναι χαζός! Κάποιος μπορεί να σκάσει με το χαμόγελο 5500 για μία “οικονομική” Κορεάτικη σαβούρα 1400 κυβικών ενώ με τα ίδια χρήματα θα είχε αυτοκίνητο της προκοπής.

Υπάρχει και η γενικότερη οικονομική μιζέρια με το ψυχολογικό της σκέλος, όπου όλοι -αγοραστές και πωλητές- κάθονται και κοιτάζονται, στο οτιδήποτε (από Golf 16άρια μέχρι μεζονέτες και έπιπλα).

Πέρισυ τέτοιον καιρό έψαχνα για ένα ψυγειάκι για τη δουλειά μου. Αφού απέκλεισα τους μαντράδες έψαχνα σε καθημερινή βάση το car.gr για τη σωστή ευκαιρία, η οποία και βρέθηκε. Πουλούσε κάποιος ακριβώς αυτό που έψαχνα, και μάλιστα σε γελοία τιμή. Πήρα με 6500ε ένα Expert 2.0 HDI '04, όταν μόνο το ψυκτικό μηχάνημα της Carrier και η μόνωση του θαλάμου έχει 4500+ΦΠΑ.

Με το που το βρήκα, την άλλη ημέρα βρισκόμουν στα Βρασνά Ασπροβάλτας για έλεγχο και test drive. Δεν είχα εκείνη τη στιγμή τα 6500 μετρητά, του πρότεινα 2500ε + επιταγή μηνός, αλλά ο άνθρωπος δε δέχτηκε (και καλά έκανε εδώ που τα λέμε!). Η συνεννόηση έμεινε στο να τηλεφωνηθούμε, όταν με το καλό είχα όλο το ποσό στα χέρια μου, και φυσικά αν βρισκόταν κάποιος αγοραστής το Peugeot θα έφευγε χωρίς δεύτερη σκέψη.

Ένα μήνα μετά (όταν είχα πλέον τα 6500 στο χέρι), άρχισα ξανά το ψάξιμο, για να διαπιστώσω πως η αγγελία ήταν ακόμα εκεί. Πήρα τηλέφωνο χωρίς να πιστεύω πως μιά τέτοια ευκαιρία θα με περίμενε ένα μήνα μετά, και ως εκ θαύματος ….ηταν ακόμα εκεί!

Έφυγα επί τόπου από Πτολεμαίδα με ΚΤΕΛ για Θεσσαλονίκη, με μάζεψε η γυναίκα μου από το ΚΤΕΛ, και λίγες ώρες αργότερα επέστρεψα με το αυτοκίνητο. Ο άνθρωπος όταν με είδε μπροστά του με τα 13 μωβάκια στο χέρι σχεδόν συγκινήθηκε, δεν πίστευε στα μάτια του και μου έλεγε τον πόνο του, πως πέρασαν και το είδαν 15 άτομα, το έκαναν βόλτα, το παζάρεψαν, και 2 μάλιστα τον έστησαν στο μηχανολογικό!


Η άλλη ιστορία από το car.gr αφορά το RAV4 του γαμπρού μου, που το έβαλε αγγελία το 2007 (προ κρίσης). Δεν θυμάμαι ακριβώς τιμές, αλλά στο car.gr τα αντίστοιχα rav έπαιζαν πχ στα 13000 η αγγελία μπήκε στα 12500 με το σκεπτικό πως το αυτοκίνητο ήταν πραγματικά άριστο/ καινούργια λάχτιχα/καινούργια αμορτισέρ/ αγρατζούνιστο/ πλήρες ιστορικό σέρβις στην αντιπροσωπεία.

Καθότι οπαδός του “πούλα και μετάνιωνε” έκανα χρυσό το γαμπρούλη μου να το βάλει στα 11500ε, μιά τιμή φθηνή (έως πολύ φθηνή) για να φύγει στην εβδομάδα. Δεν με άκουσε, και επί ένα εξάμηνο γνώρισε περίπου 10 άτομα που το είδαν, το έκαναν βόλτα, το παζάρεψαν, το πήγαν στο “δικό τους γκαραζιέρη” κλπ κλπ.

Έξι μήνες μετά, η τιμή έπεσε στα 11750, με το σκεπτικό να πάρει 11500 μετά από παζάρι.
Μετά από άλλους έξι μήνες, έπεσε στα 11000, ενδιάμεσα πλήρωσε τέλη κυκλοφορίας, τα λάστιχα δεν ήταν πλέον ολοκαίνουργια, για να φύγει τελικά στα 10000 όταν πλέον ο άνθρωπος είχε σιχαθεί την όλη διαδικασία.

Σκέψου Γιάννη να είχε επί ενάμισι έτος τα 11,5χιλιάρικα να τα τζιράρει στη δουλειά του, συν την ταλαιπωρία που θα είχε γλιτώσει...


Οπότε, στο δια ταύτα...

1. Το ότι η τιμή πώλησης του golf σου φαίνεται καλή και λογική (που είναι!), δεν σημαίνει απαραίτητα οτι μιλάμε για ευκαιρία.
2. Σήμερα μόνο οι ευκαιρίες πουλιούνται, και πάλι όχι όλες.
3. Σκέψου αν κ κατά πόσο χρειάζεσαι ή “χρειάζεσαι” το Golf και αν -πραγματικά- θέλεις να το δώσεις ρίχνεις την τιμή 1000ε κάτω (500 στην αγγελία και άλλα 500 στο παζάρι).
4. Ενδιάμεσα, τηλεφωνείς όποιον γνωστό έχεις και δεν έχεις, μήπως και το αυτοκινητάκι καταλήξει σε κάποιον φίλο φίλου (εφόσον πλέον είναι και ευκαιρία).
5. Με κερνάς έναν καφέ για τις συμβουλές :P

_________________
Όταν όλα πάνε κατά διαόλου, βρίσκεις να παρκάρεις!


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: ΜΕΤΑΧΕΙΡΙΣΜΕΝΑ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΑ
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ 03 Ιούλ 2013, 12:06 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Πέμ 03 Μάιος 2012, 13:43
Δημοσιεύσεις: 144
Τοποθεσία: Θεσσαλονικη
Σας ευχαριστω πολυ ολους παιδια για τον χρονο που καταναλωσατε και τις συμβουλες που μου δωσατε... Το εκτιμω ιδιαιτερα και σαφως δεν θα θυμωσω ή θα παρεξηγηθω με καποιον που απλα μου ειπε την ωμη αληθεια... Καλως ή κακώς ολοι μας συνδεομαστε συναισθηματικα με τα αυτοκινητα μας και πολλες φορες ειναι δυσκολο να αντιληφθουμε την πραγματικη τους εμπορικη αξια...

Για να πω την αληθεια το Γκολφακι δεν το εχω βαρεθει ακομα και εμφανισιακα ακομα μου αρεσει πολυ... Το σκεφτομουνα τα τελευταια 2-3 χρονια να το δωσω και να παρω κατι αλλο αλλα αν δεν ειχε γεννηθει ο μικρος το πιθανοτερο θα ηταν να μην το πουλουσα... Αν εξαιρεσεις την ιπποδυναμη του :wrc (ιδιαιτερα τωρα που καλομαθα με τον THP) κατα τα αλλα ειμαι ΑΠΟΛΥΤΑ ικανοποιημενος με το αυτοκινητο...

Δεν ξερω βεβαια αν θα αγοραζα περυσι το C5 αν ηξερα οτι δεν θα μπορουσα να πουλησω το Γκολφ... :hmm

Το κυριοτερο αρνητικο που εχω εντοπισει στο Σιτροεν και γι αυτο δεν καιγομαι και τοσο να πουλησω το Γκολφ ειναι η δυσκολια του να εχεις το C5 ως μοναδικο αυτοκινητο...

Ειναι αρκετα μεγαλο και δυσχρηστο για χρηση μεσα στη πολη και καιει και αρκετα... Τα 11-12λτ/100χλμ τα εχει ανετα με σταματα ξεκινα στα φαναρια κλπ... :spank Ενω αντιθετα εκτος πολης με εντυπωσιαζει με την οικονομια του... :thumb

Οποτε οσες φορες αναγκάστηκα να κατεβω στο κεντρο της πολης με το C5 μετανιωσα την ωρα και την στιγμη :angr
Αντιθετα το Γκολφ μου φαινεται πλεον Σμαρτακι σε συγκριση με το C5

Γι αυτο τον λογο δεν καιγομαι και τοσο να πουλησω το Γκολφ, ιδιαιτερα δε να το σκοτωσω οσο οσο...

Δεν μου ειναι απαραιτητα τα 5.000€ που θα παρω. Πιο πολυ με ενοχλουν τα λειτουργικα του κοστη (ασφαλειες, σερβις κλπ) αν και ως ενα βαθμο εχω συμβιβαστει και με αυτα οτι ειναι το τιμημα για να ειμαι πιο ανετος οταν κατεβαινω κεντρο και να μην ταλαιπωρω το C5 με τα ασκοπα σταματα ξεκινα της πολης...

Φυσικα αν μου περισσευανε τα χρηματα δεν θα το σκεφτομουνα καν... Αλλα επειδη οι καιροι ειναι δυσκολοι και μαλλον θα δυσκολεψουν και αλλο θεωρω οτι ειναι καλυτερο το ενα απο τα δυο (προφανως το πιο παλιο) να το αποχαιρετησω...

Αν αλλαξουν οι συνθηκες και χρειαστει να φυγω στο εξωτερικο το πιθανοτερο ειναι να πουληθει το C5 και οχι το Γκολφ.

Υ.Γ. Βαγγελη εχουν μαζευτει πολλοι καφεδες που πρεπει να σε κερασω και να δω ποτε θα τους προλαβω ολους....


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: ΜΕΤΑΧΕΙΡΙΣΜΕΝΑ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΑ
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ 03 Ιούλ 2013, 13:32 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Κυρ 10 Φεβ 2008, 14:55
Δημοσιεύσεις: 498
Τοποθεσία: TΡΙΚΑΛΑ, ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥΠΟΛΗ
πραγματικά τον αξίζει τον καφέ ο άνθρωπος ήταν πολύ αναλυτικός και έχει και σε όλα δίκιο. σήμερα είναι
να έχεις λεφτά και να αγοράζεις ευκαιρίες εάν πάλη πουλάς άστα να πάνε έχεις τον κάθε άσχετο να σου το παίζει
γνώστης.


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: ΜΕΤΑΧΕΙΡΙΣΜΕΝΑ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΑ
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ 03 Ιούλ 2013, 17:23 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Κυρ 25 Οκτ 2009, 02:28
Δημοσιεύσεις: 1485
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Μιά που πρέπει να κάνω απόσβεση και τον καφέ που λέγαμε, συνεχίζω με κάποιες τελευταίες λεπτομέρειες.

1. Καλό θα ήταν αν πρόκειται να δώσεις το golfάκι να το καταφέρεις προτού κυκλοφορήσει το νέο μοντέλο. Μόνο που θα αρχίσει να πωλείται ή να “φαίνεται” στους δρόμους έχεις χάσει 500-1000ε.

2. Καλό θα ήταν επίσης να βάλεις μία άλλη “φρέσκια” αγγελία που θα είναι ανεβασμένη πολύ λιγότερες ημέρες από την υπάρχουσα, φυσικά με άλλες φωτογραφίες.

3. Μή σε πιάνουν συναισθηματισμοί στο να το δώσεις, αυτοκίνητο είναι = ένα σύνολο από λαμαρίνες. Συναισθηματισμούς θα δεχόμουν αν πχ ήταν το αυτοκίνητο του μακαρίτη του παππού στο οποίο έμαθες να οδηγείς, και πάλι το συζητάμε.

4. Αν η C5 (μου και σου) ήταν αυτόματη, θα ήταν το απόλυτο αυτοκίνητο πόλης. Ακόμα και χειροκίνητη, την προτιμώ χωρίς δεύτερη σκέψη από το σαβουροClio της γυναίκας μου. Πέρα από ηχομόνωση, πολιτισμό και ποιότητα κύλισης, μου αρέσει το κοφτερό τιμόνι και η ροπή σε σχέση με τον 1.2 που πρέπει να έχεις το δεξί χέρι απασχολημένο με τις ταχύτητες*. Εντάξει, στην ευκολία παρκάρισματος δεν υπάρχει σύγκριση, αλλά έχω την τάση είτε να παρκάρω τέρμα Θεού κ να περπατάω, είτε να το αφήνω στο πάρκιγκ της ΔΕΘ για κέντρο. Πρόβλημα είχα μόνο στα Τσινάρια που κόντεψα να φρακάρω και σε κάποια κ@λόστενα της άνω πόλης λόγω πλάτους.

5. Περί κατανάλωσης στη χρήση εντός πόλης -πέρα από το ότι είμαι βλάχαρος που κατεβαίνει με την κούρσα στο κέντρο- λόγω υγραερίου η C5 κοστίζει λιγότερο από το Clio μέσα στην πόλη. Στην περίπτωσή σου όμως, θα υποθέσω πως υπάρχει μία διαφορά 3 λίτρων αμόλυβδης μεταξύ fsi και THP ανα 100 χιλιόμετρα πόλης.
Ε, και; Πόσες χιλιάδες χιλιόμετρα γράφεις μέσα στην πόλη; 10 χιλιάδες; 500 ευρώ το χρόνο, όσο δλδ τα ασφάλιστρα του golf.

6. Αν πάλι σε ενδιαφέρει τόσο πολύ η κατανάλωση εντός πόλης, μπορείς να κρατήσεις το golf και να του περάσεις υγραέριο για τις οικονομικότερες βόλτες.

7. Η άλλη σκέψη είναι να εμφανιστείς σε μία αντιπροσωπεία VW και να ζητήσεις προσφορά για το τελευταιο golf tdi με dsg και 5 πόρτες, σε μία καλοεξοπλισμένη έκδοση, αφήνοντας ένα C5 και ένα fsi. Αν και δε φημίζονται για τη λογική τους (μπορεί πχ να σου πούν 5.000 για τη C5 και 2.500 για το golf), μπορεί η αναδουλειά να τους έχει συνεφέρει και η προσφορά τους να συμφέρει (και ομοιοκαταληξία!).

Θα χάσεις την αρχοντιά του C5, θα χάσεις και το τεράστιο πορτ μπαγκάζ, θα ακούσεις γκρίνια από τη σύζυγο που "παίζεις με τα αυτοκίνητα κ τα αλλάζεις σαν τα πουκάμισα", θα σου κόψουμε και την καλημέρα εδώ μέσα :laugh , αλλά θα έχεις ένα οικονομικότατο ολοκαίνουργιο all around αυτοκίνητο.

Και σε τελική ανάλυση Γιάννη, μέχρι και στην αφεντιά μου άρεσε το τελευταίο Golf (που σχεδόν τα σιχαίνομαι), κάτι μου λέει πως εσύ θα ενθουσιαστείς!

*Οι ταξιτζήδες δλδ γιατί αγοράζουν Ε-Class και όχι A-Class με το ίδιο μοτέρ; Κάτι παραπάνω θα ξέρουν...

_________________
Όταν όλα πάνε κατά διαόλου, βρίσκεις να παρκάρεις!


Κορυφή 
 
 
Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση ανά  
 
 Σελίδα 146 από 374 [ 5602 Δημοσιεύσεις ] Μετάβαση στην σελίδα Προηγούμενη  1 ... 143, 144, 145, 146, 147, 148, 149 ... 374  Επόμενο



Συναφή θέματα

Μεταχειρισμένα Ελαστικά
Δ. Συζήτηση: Βελτιώσεις C4
Συγγραφέας: Haris_c4_1.4
Απαντήσεις: 54
Πινακιδες απο αυτοκινητα της ασφαλειας(οχι off topic)
Δ. Συζήτηση: Γενική συζήτηση
Συγγραφέας: SoCrazy
Απαντήσεις: 12
θορυβος μηχανης σε αυτοκινητα psa σε σχεση με αλλες μαρκες
Δ. Συζήτηση: Γενικές συζητήσεις
Συγγραφέας: kostasc476
Απαντήσεις: 18
Μπορεί η Hydractive3+ να συναγωνιστεί σπορ αυτοκίνητα;
Δ. Συζήτηση: Γενικές συζητήσεις
Συγγραφέας: thundermaster
Απαντήσεις: 19
Προσοχή στα Γερμανικά αυτοκίνητα!!!!!!
Δ. Συζήτηση: Offtopic
Συγγραφέας: MAKRY...MALLIS
Απαντήσεις: 32
Κορυφή
 


Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 5 επισκέπτες

 
 

 
Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επισυνάπτετε αρχεία σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε:  
Σύνδεση
Όνομα μέλους:

Εγγραφή
Κωδικός:

Ξέχασα τον κωδικό μου
Αποστολή ηλεκτρονικού ταχυδρομείου ενεργοποίησης πάλι
Αυτόματη σύνδεση σε κάθε επίσκεψη
Απόκρυψη των στοιχείων μου κατά την διάρκεια της σύνδεσης

Για να συνδεθείτε πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Η εγγραφή γίνεται σε λίγα μόνο λεπτά, αλλά σας παρέχει αυξημένες δυνατότητες. Επίσης οι διαχειριστές μπορεί να χορηγούν επιπρόσθετα δικαιώματα στα εγγεγραμμένα μέλη. Πριν συνδεθείτε, σιγουρευτείτε ότι γνωρίζετε τους όρους χρήσης και τις σχετικές τακτικές. Παρακαλούμε να διαβάσετε τους κανόνες της Δ. Συζήτησης κατά την πλοήγησή σας σε αυτό.

Όροι χρήσης | Προσωπικό απόρρητο

 
Γίνε σήμερα club member και απέκτησε ΜΟΝΑΔΙΚΑ προνόμια
Γίνε σήμερα club member και απέκτησε ΜΟΝΑΔΙΚΑ προνόμια